Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doprava Jánské Lázně

Navštívili jsme Jánské Lázně a na místě zjistili, že je zde obvyklý problém s označováním a garancí bezbariétové dopravy, oslovili jsme tedy v tomto směru starostu města Jánské Lázně a dvě dopravní společnosti, které zde dopravu zajišťují.....

Odpovědi se nám dostaly obratem, což velice dobře hodnotíme a doufámě, že jednání bude pokračovat aspoň taky tak a vstřícně, firma OREDO má zřejmě stejné postavení jako v Jihomoravském kraji firma KORDIS, kde nakonec také došlo k jednání k naší spokojenosti a došlo ke vstřícným změnám jak v tomto případě ke spuštění speciálního webu pro vozíčkáře tak i k z velké části k označení bezbariérových spoju v tištěném jízdním řádě...stačí jen chtít

Starosta města Jánské Lázně

 

Vážený pane starosto,

dovolte mi, jménem našeho občanského sdružení, abych se na Vás obrátil s následující prosbou.

Se stejnou prosbou se na nás obrací nejen naši členové, ale i návštěvníci Vašeho města.

Mnozí jsou, stejně jako já, upoutáni na invalidní vozík a často nevlastní automobil a musí se spolehnout na běžnou dopravu – vlak a autobusy. Sám jsem si to minulý týden osobně vyzkoušel a cestoval na dovolenou do Jánských Lázní až z Brna vlakem a to tam i zpět. Vše klapalo až po Trutnov. Zde jsme zjistili, že ač autobusová společnost zajišťuje bezbariérovou dopravu po Trutnově a dokonce i dopravu do Jánských Lázní, nedá se nikde vyčíst kdy nějaký nízkopodlažní autobus z Trutnova do Jánských Lázní pojede. Takže se nedá spolehnout na určitý spoj, ale na náhodu, což mi také zkomplikovalo cestu zpět z Jánských Lázní, protože nikde jsem nevyčetl, nebo dokonce žádná dopravní společnost nedokázala garantovat nízkopodlažní spoj v době, kdy jsem se potřeboval na 14,00 hodinu dostat na vlakový spoj do Trutnova.  Nakonec jsem se musel spolehnout na TAXI službu, protože v inkriminovaném čase (ve všední den)  nízkopodlažní spoj prostě nejel.

Proto Vás prosím, zda by nebylo možné z hlediska Vašeho postavení vyvolat jednání s autobusovými dopravci ve směru změn v jízdních řádech označením garantovaných nízkopodlažních spojů či zajištění jejich častější frekvenci na trase Trutnov – Jánské Lázně.

Vaše město je lázeňské a jsem přesvědčen, že tato linka by byla víc jak využitá, neboť jak v Trutnově tak ve Svobodě nad Úpou se nachází dost obchodů, které se ve Vašem městě nenachází a určitě by se našlo dost lázeňských hostů, kteří by tohoto spoje využili k nákupům. Také by to umožnílo, abychom i my vozíčkáři mohli Vaše město navštívit častěji hromadnými dopravními prostředky. Mnozí z nás auto prostě nevlastní. Bezbariérového ubytování je u vás dost, tak jen ještě mít možnost se k vám dopravit. Totéž se vztahuje i na linku Praha – Jánské Lázně, jak někteří naši klienti připomínají.

Závěrem si dovolím malou osobní glosu – měl jsem po 20-ti letech touto krkolomnou cestou možnost opět navštívit v rámci své dovolené vaše město a zavzpomínat si na své mládí, které jsem tu jako pacient v lázních prožil. Byl jsem mile překvapen, co jste stačili za ty roky vybudovat a jak jsou Jánské Lázně stále krásnější....

Předem Vám děkuji, ne jen za sebe, ale i za další  desítky lidí, které tento problém trápí, za podporu a inciativu v nadnesené věci.

 

S pozdravem


František FUX

Mile nás překvapila rychlá odpověď od starosty (11.7.2011):

Vážený pane Fuxi,
Váš e-mail jsem obratem předal panu Matoušovi s firmy OREDO, která zajišťuje dopravní obslužnost našeho města i celého kraje. Požádal jsem jej o pomoc při projednání s jednotlivými dopravci. O výsledcích Vás budu samozřejmě informovat.
Přeji hezký den do Brna.
S pozdravem
Ing. Jiří Hradecký
starosta města Janské Lázně Dále podobné dopisy byly odeslány na Trutnovskou autobusovou dopravu, s.r.o. a OSNADO, spol. s r.o.

 

Svět bez bariér o.s.  IČ 22862978

628 00 Brno, Mikulovská 9,  www.svet-bezbarier.estranky.cz, svetbezbarier@email.cz

 

  

                                                                                  

                                                                                             

V Brně dne 11. července 2011

 

Dobrý den,

 

          naše občanské sdružení Svět bez bariér se zabývá bezplatným poradenstvím osobám se sníženou pohyblivostí, osobám upoutaným na invalidní vozík a všem, kteří přijdou do styku s těmito lidmi (včetně - maminkám s kočárky, starým a méně pohyblivým lidem ) v oblasti překonávání bariér jak v oblasti architektonické, tak i v dopravě, ale také i komunikační, zvláště při jednání s různými institucemi.

         

     Dovolte mi, jménem našeho občanského sdružení, abych se na Vás obrátil s následující prosbou,

se kterou  se na nás obrací nejen naši členové, ale i návštěvníci města Jánské Lázně.

 

Mnozí jsou, upoutáni na invalidní vozík a často nevlastní automobil a musí se spolehnout na běžnou dopravu – vlak a autobusy. Sám jsem si to minulý týden osobně vyzkoušel a cestoval na dovolenou do Jánských Lázní až z Brna vlakem a to tam i zpět. V Trutnově  jsme zjistili, že ač autobusová společnost zajišťuje bezbariérovou dopravu po Trutnově a dokonce i dopravu do Jánských Lázní, nedá se nikde vyčíst kdy nějaký nízkopodlažní autobus z Trutnova do Jánských Lázní pojede. Takže se nedá spolehnout na určitý spoj, ale na náhodu, což mi také zkomplikovalo cestu zpět z Jánských Lázní, protože nikde jsem nevyčetl, nebo dokonce žádná dopravní společnost nedokázala garantovat nízkopodlažní spoj v době, kdy jsem se potřeboval na 14,00 hodinu dostat na vlakový spoj do Trutnova.  Nakonec jsem se musel spolehnout na TAXI službu, protože v inkriminovaném čase (ve všední den)  nízkopodlažní spoj prostě nejel.

 

Proto vás prosím, zda by nebylo možné - ve směru změn v jízdních řádech označení garantovaných nízkopodlažních spojů  a  zajištění jejich častější frekvenci na trase Trutnov – Jánské Lázně. Především ve všední dny. Spoj jedoucí v 8,00 ráno a pak až odpoledne se mi zdá nedostačující.

 

Jánské Lázně jsou městem lázeňským a jsem přesvědčen, že tato linka by byla víc jak využitá, neboť jak v Trutnově tak ve Svobodě nad Úpou se nachází dost obchodů, které se zde nenachází a určitě by se našlo dost lázeňských hostů, kteří by tohoto spoje využili k nákupům. Také by to umožnílo, abychom i my vozíčkáři mohli Jánské Lázně  navštívit častěji hromadnými dopravními prostředky. Mnozí z nás auto prostě nevlastní. Bezbariérového ubytování je tu dost, tak jen ještě mít možnost se sem dopravit. Totéž se vztahuje i na linku Praha – Jánské Lázně, jak někteří naši klienti připomínají.

 

 

Předem Vám děkuji, ne jen za sebe, ale i za další  desítky lidí, které tento problém trápí, za podporu a inciativu v nadnesené věci.

 

S pozdravem


František FUX

Rychlá odpověď od společnosti OSNADO, děkujeme za vstřícnost:

 

Dobrý den,

organizátorem dopravy na příměstské lince z Trutnova do Janských Lázní je
společnost OREDO (www.oredo.cz), která připravuje jízdní řády pro tuto
linku. Pouze tato společnost rozhoduje o dopravci, který linku zajišťuje, o
jízdních řádech (časech odjezdů, přípojů) a všech dalších náležitostech,
zároveň má možnost ovlivnit i nasazení nízkopodlažních vozidel. Linka do
Janských Lázních je dnes zajišťována několika dopravními společnostmi, z
nichž pouze některé disponují vozovým parkem s bezbariérovým vstupem,
zároveň jsou na lince dle mých informací nasazeny i dálkové autobusy, které
možnost bezbariérového vstupu nemají. Bližší informace Vám jistě poskytnou
přímo v OREDU (oredo@oredo.cz).

MHD v Trutnově, které je provozováno naší společností, v současné době
skutečně nabízí garantované bezbariérové spoje (v reálu jezdí bezbariérové
autobusy i na některých dalších spojích), jejichž počet bude se zaváděním
nových vozidel stále stoupat. Zároveň jsou těsně před spuštěním (termín je
konec prázdnin) nové internetové stránky, které budou obsahovat i aktuální
údaje o nasazení bezbariérových autobusů naší společnosti na konkrétních
linkácha spojích (MHD, příměstské linky) v aktuální den. Věřím, že tato
možnost pro Vás bude přínosná, i když vzhledem k objednávce příměstských
spojů u naší společnosti ze strany OREDO, pro Vás nebude plně využitelná -
naše nízkopodlažní vozidla (cca 1/3 našich příměstských autobusů) jsou
objednána ve Dvoře Králové, Úpici a v Nové Pace.

S pozdrvavem a přáním krásného dne

Mgr. Lukáš Janda
technolog AD

OSNADO spol. s r.o.
Nádražní 501, 542 24 Svoboda nad Úpou